#Materiały dla prasy #Rynek pracy w Polsce
Migracja w kontekście wyzwań rynku pracy
09 kwietnia 2025
Migracja to zjawisko, które dotyczy nas wszystkich. Choć w powszechnym odbiorze migranci często kojarzą się nam z obcokrajowcami, którzy do Polski przyjechali z innych krajów, to w rzeczywistości migracja jest także częścią polskiej historii i współczesności. Wystarczy przypomnieć sobie migracje Polaków do Stanów Zjednoczonych w okresach komunizmu, czy późniejsze migracje do Europy Zachodniej: Wielkiej Brytanii, Niemczech, czy Holandii. Migracja nie ma obywatelstwa, jest to proces społeczny, który powoduje zmianę miejsca pobytu ludzi z różnych powodów: wojny, prześladowania, zmiany klimatu, ale też z przyczyn zarobkowych, edukacyjnych, łączenia z rodziną, czy też ogólnie – związanych z poszukiwaniem lepszego życia. FORUM MIGRACJI ma na celu przyjrzenie się temu zjawisku z różnych perspektyw, z uwzględnieniem interesów zarówno migrantów, jak i społeczeństw przyjmujących. Chcemy, aby migracja stała się nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na rozwój – zarówno dla przybywających, jak i dla państw oraz społeczności, które przyjmują migrantów.
Migracja – zjawisko społeczne, a nie problem do rozwiązania
Migracja nie jest drogą jednokierunkową, gdzie wszyscy podążają w jednym kierunku, patrząc na te same znaki. Można ją porównać do mozaiki, w której każdy kolor i element ma swoje znaczenie. Warto, byśmy patrzyli na migrację jako na zjawisko, które dotyczy nie tylko obcokrajowców, ale także nas – mieszkańców państw przyjmujących. Warto, abyśmy nie patrzyli na migra7cję przez pryzmat tego, co możemy zrobić dla migrantów, ale także, jak my – jako społeczeństwo – możemy skorzystać z tego procesu. Migracja powinna być postrzegana nie jako problem do rozwiązania, ale jako zjawisko, które wymaga mądrego, kompleksowego podejścia i zrozumienia potrzeb wszystkich stron.
Czym jest dobra migracja?
Szczególnie ważne jest odpowiedzenie sobie na pytanie co oznacza „dobra migracja”? Ogólnie rzecz ujmując, dobra migracja to taka, która przynosi korzyści wszystkim zainteresowanym stronom, przy jednoczesnym minimalizowaniu negatywnych skutków z nią związanych. Dla migrantów oznacza to możliwość znalezienia pracy, bezpiecznego miejsca do zamieszkania i integracji z nowym społeczeństwem. Dla państwa przyjmującego dobra migracja to taka, która przynosi korzyści gospodarcze, zwiększa poziom inwestycji, uzupełnia potrzeby rynku pracy i zapewnia zrównoważony rozwój. Dla społeczeństwa przyjmującego dobra migracja oznacza nie tylko możliwość wymiany myśli, nauki tolerancji i uczenia się od siebie nawzajem, ale także zabezpieczenie potrzeb społecznych, których nie jest w stanie lub nie chce zapewnić społeczeństwo lokalne (np. w nisko opłacanych zawodach). Ważne jest także to, aby migracja nie prowadziła do negatywnych zjawisk, jak np. nieuczciwa konkurencja na rynku pracy, powstawanie uprzedzeń, czy tworzenie zamkniętych, wyizolowanych enklaw migracyjnych. Dobra migracja to proces, który wymaga uwzględnienia kulturowych, społecznych i ekonomicznych różnic oraz inwestycji we wdrożenie skutecznej polityki integracyjnej.
Migracja – wyzwania na rynku pracy i społeczne skutki
Migracja niesie ze sobą nie tylko korzyści, ale i wyzwania. Należy pamiętać, że migranci, którzy przyjeżdżają do polski, nie tylko wzbogacają nasz rynek pracy, ale także mogą napotkać na trudności związane z adaptacją w miejscach pracy oraz niechęcią pracowników państw przyjmujących, którzy mogą obawiać się o nieuczciwą konkurencję na rynku pracy, a nawet o utratę pracy. W dobrej migracji nie można pomijać obaw i interesów drugiej strony. Mądra i wyważona polityka migracyjna musi uwzględniać te aspekty, dbając o stworzenie warunków zapewniających równy i transparentny dostęp do rynku pracy, pokazywanie dobrych praktyk i wyjaśnianie wszystkim uczestnikom rynku pracy aktualnej sytuacji pracodawców i pracowników w zakresie zapotrzebowania na pracę w określonych zawodach, sektorach czy regionach.
Brak centralnej platformy dla cudzoziemców – realne wyzwanie
W polsce nie istnieje centralna platforma internetowa, która w jednym miejscu gromadziłaby wszystkie informacje i zasoby dla cudzoziemców przybywających do naszego kraju. W sytuacji, gdy wielu migrantów nie zna dobrze języka polskiego ani naszej struktury administracyjnej, organizacyjnej i prawnej, brak jednego źródła, gdzie osoba przybywająca do naszego kraju, krótkoterminowo lub z zamiarem osiedlenia się, mogłaby sprawdzić niezbędne informacje, sprawia, że cudzoziemcy czują się często zagubieni, zdemotywowani, a nawet dyskryminowani. propozycja stworzenia jednej platformy, która zawierałaby informacje o nauce języka, miejscach kultu religijnego, ogłoszeniach o pracę, organizacjach i inicjatywach (centralnych, lokalnych) wspierających migrantów, jest ważnym krokiem w kierunku lepszej integracji. taka platforma mogłaby stać się fundamentem dla „dobrej migracji”, wspierającym zarówno migrantów, jak i społeczeństwo przyjmujące. Migracja to temat, który wymaga otwartej dyskusji i zaangażowania wszystkich stron. tylko wtedy, gdy zrozumiemy, że migracja jest zjawiskiem społecznym, które dotyczy nas wszystkich, a proces integracji powinien być mądry, zrównoważony i kompleksowy, będziemy w stanie skutecznie stawić czoła wyzwaniom, które się z nim wiążą.
Artykuł pochodzi z publikacji Forum MIGRACJI – przyszłość rynku pracy, migracji i integracji cudzoziemców w Polsce