World Employment Confederation, międzynarodowa organizacja reprezentująca rynek agencji zatrudnienia, której Polskie Forum HR jest członkiem, opublikowała raport dotyczący sytuacji sektora na świecie, prezentujący dane za 2018 rok.

>>>Pobierz: Economic Report 2020 <<<

W 2018 roku agencje na całym świecie wsparły w zatrudnieniu 57,7 mln osób z czego 53,9 mln w formie pracy tymczasowej, 3,8 mln w zakresie rekrutacji stałych. W porównaniu do poprzedniego okresu oznacza to wzrost na poziomie 9%.

Wzrost wartości rynku był znacznie mniejszy i wyniósł 1,9%, co oznacza, że spowolnienie sektora, którego doświadczamy w Polsce, jest zauważalne również na poziomie globalnym. Wartość rynku w 2018 roku wyniosła 473 mld euro.

Pięć największych rynków: amerykański, brytyjski, japoński, niemiecki i australijski, reprezentuje 64% wartości rynku agencji zatrudnienia na świecie.

Stopa penetracji rynku, czyli udział zatrudnienia w formie pracy tymczasowej w całym zatrudnieniu, na poziomie globalnym utrzymał się na tym samym poziomie 1,6%, podczas gdy w Europie wyniósł 2,1%. W Polsce tylko 1,1% zatrudnionych wykonuje pracę w ramach pracy tymczasowej.

 

Na podstawie Economic Report 2020