Economic Report 2019, przygotowany przaz World Employment Confederation (WEC) pokazuje, że europejski rynek agencji zatrudnienia w 2017 roku nadal rośnie. Praca tymczasowa pozostaje nadal główną usługą branży, a osiem z największych piętnastu rynków agencji zatrudnienia na świecie znajduje się w Europie.

>>> Zobacz raport: 2019_WEC_Economic-Report<<<

W 2017 r. agencje zatrudnienia w Europie wygenerowały obroty na poziomie 198 mld euro, ponad 80 tys. agencji zatrudniało około 10,8 mln osób. „Większość wskaźników z Economic Report 2019 przedstawia pozytywny obraz branży w 2017 roku” – mówi Denis Pennel, dyrektor zarządzający World Employment Confederation. „Pokazuje, że w miarę nieustannej zmiany świata pracy coraz częściej poszukuje się usług świadczonych przez prywatne agencje zatrudnienia, które przyczyniają się do pozytywnych wyników na rynku pracy”.
Wśród pięciu głównych usług świadczonych przez branżę praca tymczasowa pozostaje podstawową działalnością, generującą większość przychodów i zatrudnionych osób. Wielka Brytania jest największym europejskim rynkiem, następnie plasują się Niemcy, Francja i Holandia.

Europa odnotowała również dobre wyniki w usługach takich jak zarządzanie karierą, Managed Services Providers (MSP) i Recruitment Process Outsourcing (RPO). W 2017 r. region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) stał się drugim co do wielkości rynkiem RPO.

„Economic report opiera się przede wszystkim na danych, corocznie przekazywanych przez członków WEC” – wyjaśnia Even Hagelien, przewodniczący Komisji Ekonomicznej WEC. „Nieustannie dążymy do udoskonalenia tego procesu, w 2019 r. zaktualizowaliśmy naszą metodologię, aby przedstawić bardziej dokładny obraz naszej branży. Współpracujemy również z partnerami zewnętrznymi, takimi jak Staffing Industry Analysts i Everest Group, aby zapewnić najbardziej kompletną ocenę różnych usług HR. ”

W 2017 r. branża agencji zatrudnienia wygenerowała 457 mld EUR sprzedaży globalnej, co oznacza 13% wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Na całym świecie 165 tys. agencji zatrudniało 53 mln osób. Liczba pracowników wewnętrznych w agencjach zatrudnienia wyniosła 2,7 mln osób co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

 World Employment Confederation